چای سفید و مزایای آن برای سلامتی

 

اکثر طرفداران چای می دانند که انواع چای از یک منبع بدست می آید و آن بوته گیاه کاملیا سینسیس است. در واقع انواع مختلف چای موجود (چای سبز، چای سیاه و چای سفید) به روش فراوری بعداز برداشت چای بستگی دارد.

برای مثال در چای سیاه، برگ های چای کاملا اکسید ،خشک و قهوه ای می شوند. به همین دلیل است که چای سیاه در مقایسه با چای سبز غنی تر، قوی تر و تلخ تر است. چای سبز، اکسید نشده است و برگ‌های چای را پس از برداشت به دو شیوه حرارت یا بخار آب فرآوری می‌کنند که در اثر این کار آنزیم‌های برگ غیرفعال می شود.

 

چای سفید چگونه تولید می شود

چای سفید از موهای سفید نقره ای بر روی جوانه های باز نشده گیاه چای بدست می آید (برخی برگ های کوچک و نابالغ چای را “مو” می نامند)

چای سفید معمولا به حداقل عملیات خشک کردن نیازدارد: برگ های نابالغ از بوته چای تازه چیده می شوند و برگ ها به روش  خشک کردن خورشیدی، یا خشک شدن مکانیکی خشک می شود سپس چای سفید باقی می ماند .

رنگ چای سفید، سفید یا رنگی نیست، بلکه به رنگ زرد  روشن یا زرد بسیار کم رنگ است. عطر و طعم آن نسبت به چای سیاه و چای سبز بسیار ملایم است و بعضی اوقات شیرین و ابریشمی است. چای سفید فاقد طعم علفی است که در چای سبز حس می شود.

چای سفید

مزایای چای سفید

چای سفید حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان، و همچنین پلی فنول ها، فلاونوئیدها و تانن ها است که تاثیر مثبتی بر روی سلامتی بدن دارد.

چای سفید بدن را در برابر بیماری های خاص محافظت می کند و خطر ابتلا به سرطان و اختلالات قلب و عروق را کاهش می دهد. این چای یک ضد باکتری طبیعی است و به کاهش وزن کمک می کند و کلسترول را کاهش می دهد. آنتی اکسیدان ها در برابر آسیب رادیکال های آزاد، از بدن محافظت می کنند و رادیکال های آزاد موجب پیر شدن و تخریب سلول های پوستی می شوند. از آنجایکه که رنگ چای سفید خیلی روشنتر از چای سیاه و چای سبز است، دندانهارا لکه نمیکند وحتی به علت وجود فلوراید از خطر پوسیدگی و رشد پلاک های دندانی پیشگیری می کند.

نتایج برخی مطالعات نشان می دهد چای سفید می تواند تاثیر مثبتی بر دیابت داشته باشد وبرخی از علائم دیابت و سطح گلوکز پلاسما را کاهش دهد و ترشح انسولین را افزایش می دهد.